Za murami wenezuelskiego więzienia: kopalnia Bitcoinów, dyskoteka i egzotyczne zwierzęta

Odkrycie w jednym z wenezuelskich więzień składu broni, a obok niej również dyskoteki, basenów, zoo i… prowizorycznej kopalni Bitcoinów brzmi jak scenariusz filmu sensacyjnego. Jednak to właśnie ukazało się oczom żołnierzy wysłanych przez władze Wenezueli podczas nalotu na krajowe więzienie Tocoron.

Nie każde więzienie jest takie, jakie się wydaje. To, co władze Wenezueli odkryły podczas nalotu na Narodowe Więzienie Penitencjarne w Tocoron, przechodzi najśmielsze oczekiwania. Aż 11 000 wojskowych zostało zmobilizowanych, by przejąć kontrolę nad tym skomplikowanym kompleksem (zobacz wideo).

W centrum tego zaskakującego wydarzenia były minery Bitcoinów, znalezione w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu. Kopalnia ta, działająca w sercu więziennego kompleksu, budzi wiele pytań dotyczących jej powstania i działalności. Ale odkrycia nie kończą się tutaj. Wraz z tym nielegalnym wyposażeniem do wydobycia kryptowaluty znaleziono również broń: wyrzutnie rakiet, granaty, karabiny, amunicję i miny przeciwpiechotne.

Egzotyczność odkryć nie kończy się jednak na broni i minerach. Kompleks więzienny krył również baseny, dyskotekę, gdzie więźniowie urządzali huczne imprezy, stadion baseballowy oraz… zoo. Wśród innych niespodzianek były rowery, stragany z lodami, restauracje, a nawet park dla dzieci.

Nie tylko otoczenie i infrastruktura więzienia były zaskakujące. Sprawa dotycząca legalnych i zarejestrowanych górników Bitcoinów w Wenezueli nadal pozostaje niewyjaśniona. Sunacrip, wenezuelski organ nadzorujący kryptowaluty, został zawieszony przez rząd krajowy ponad pół roku temu, po tym jak aresztowano jego szefa, Joselita Ramireza, za domniemane udział w korupcyjnym schemacie warty ponad 20 miliardów dolarów, który obejmował sprzedaż ropy za kryptowaluty w celu obejścia sankcji gospodarczych. Od tego czasu legalne kopalnie kryptowalut zostały odłączone od sieci przez państwową firmę energetyczną, Corpoelec.

Wenezuelskie więzienie Tocoron okazało się skrzynią pełną niezwykłych tajemnic. Wydarzenia te pokazują skomplikowaną i niejednoznaczną sytuację w zakresie kryptowalut w Wenezueli, podnosząc pytania o przyszłość tego sektora w kraju i całej Ameryce Południowej.

Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *