Walka z cyberprzestępczością: Wielka Brytania zacieśnia regulacje w obszarze kryptowalut

W erze cyfrowej, w której kryptowaluty zdobywają na popularności, rządy na całym świecie starają się dostosować swoje prawo, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom. Wielka Brytania podjęła kroki w kierunku zaostrzenia regulacji w zakresie kryptowalut, dążąc do większej ochrony swoich obywateli i ekonomii przed nielegalnymi działaniami.

Istnieje wiele korzyści wynikających z wykorzystania kryptowalut – od globalnych transakcji bez pośredników po znaczące oszczędności. Jednak z tych samych powodów kryptowaluty stały się atrakcyjnym narzędziem dla przestępców. W odpowiedzi na te wyzwania, brytyjski parlament postanowił wprowadzić zmiany w prawie.

Izba Lordów, jedna z dwóch izb brytyjskiego parlamentu, przeforsowała projekt ustawy, który pozwala na konfiskatę skradzionych środków w kryptowalutach. Projekt ustawy ma teraz trafić do Izby Gmin, gdzie przejdzie ostateczne etapy zatwierdzenia.

Podstawowym celem tej ustawy jest walka z przestępczością finansową związaną z kryptowalutami. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie klarowniejszych przepisów dotyczących korporacyjnej przejrzystości i rejestracji firm zagranicznych. Dzięki temu organy ścigania będą mogły traktować krypto jako kluczowy element dowodowy w dochodzeniach kryminalnych. Ma to także pomóc w wyeliminowaniu nielegalnych projektów, które wykorzystują sponsorowanie dostępne w branży.

Co więcej, ustawa ma na celu wprowadzenie bardziej rygorystycznych wymogów rejestracji oraz zwiększenie wymogów przejrzystości dla spółek komandytowych w Wielkiej Brytanii. Celem jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy i innym przestępstwom.

Kiedy projekt ustawy zostanie zatwierdzony przez Izby Gmin, trafi on do podpisu królewskiego i zostanie przyjęty jako prawo. Wcześniejsza wersja ustawy została zatwierdzona przez Izbę Lordów dwa miesiące wcześniej i cieszyła się dużym poparciem. Według tego projektu organy ścigania mogą konfiskować i zamrażać kryptowaluty powiązane z działalnością przestępczą.

Graeme Biggar, dyrektor generalny Narodowej Agencji ds. Przestępczości, skomentował wprowadzenie ustawy, mówiąc, że przestępcy zarówno krajowi, jak i międzynarodowi od lat wykorzystują struktury firmowe w Wielkiej Brytanii do prania pieniędzy uzyskanych z przestępstw i korupcji, a także coraz częściej korzystają z kryptowalut. Reformy te, choć długo wyczekiwane, są bardzo mile widziane, ponieważ pomogą one zwalczyć obie te formy przestępczości.

Za każdą technologią, która przynosi korzyści, kryją się też potencjalne zagrożenia. Kryptowaluty, chociaż oferują wiele możliwości, nie są wyjątkiem. Dzięki nowym regulacjom Wielka Brytania dąży do stworzenia bezpieczniejszego środowiska dla swoich obywateli oraz do ochrony integralności swojego systemu finansowego.

Photo by Kristina Gadeikyte on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *