Tajemnica miliarda USDT: co naprawdę stało za dużą transakcją?

Ostatnio wzburzenie w świecie kryptowalut wywołała informacja o „wyprodukowaniu” miliarda USDT przez Tether. Jednak wszystko nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Oto pełne wyjaśnienie tej sytuacji.

Gdy na platformie X pojawiła się informacja od Whale Alert o „wyprodukowaniu” miliarda USDT, wiele osób zastanawiało się, co naprawdę się stało. Na szczęście Paolo Ardoino, CTO Tether, szybko dostarczył odpowiedź na te pytania.

Z jego wyjaśnienia wynika, że wspomniany miliard USDT, choć został autoryzowany, nie został jeszcze wydany (nie jest dostępny publicznie). Te tokeny służyły uzupełnieniu rezerw portfeli emitenta na sieci Tron. Ardoino dodatkowo zaznaczył, że te USDT zostaną wykorzystane jako „zapasy na przyszłe żądania emisji oraz zamiany między łańcuchami”.

Tron obecnie odpowiada za większość USDT w obiegu. Na tej blockchainie zautoryzowano już ponad 43 miliardy USDT, chociaż blisko 947 milionów z tych tokenów jeszcze nie zostało wyemitowanych. Transakcje tego rodzaju zwykle mają miejsce, gdy klient chce przeprowadzić wymianę między łańcuchami na kwotę przekraczającą saldo w portfelu Tether na docelowym blockchainie.

Po wytworzeniu nowych tokenów na docelowym blockchainie, Tether albo niszczy równą ilość tokenów na pierwotnym blockchainie (aby zrównoważyć ilość tokenów w obiegu i jej odpowiednik w dolarach), albo zachowuje te tokeny na przyszłe potrzeby.

Tether to największy stablecoin na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Dostępny jest na wielu blockchainach, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Solana. Jego głównym konkurentem jest USDC, który wspiera 14 blockchainów. Mimo to Tether wciąż dominuje na rynku. Aktualny obrót USDT przekracza 83 miliardy w porównaniu do 26 miliardów USDC.

W miarę jak rywalizacja między USDT a USDC rośnie, inne stablecoiny doświadczają trudności na rynku. Niedawny raport pokazał, że stablecoin PYUSD od PayPal doznał niższych niż oczekiwano wskaźników adopcji od czasu jego uruchomienia. Tymczasem Paxos, emitent PYUSD, doznał kolejnego ciosu, gdy Binance rozpoczął proces usuwania stablecoinu BUSD z jego giełdy.

Ostatnia transakcja w Tether przypomniała wszystkim o dynamicznych zmieniających się realiach rynku kryptowalut. Istotne jest, aby zawsze zwracać uwagę na fakty, a nie tylko na nagłówki. Tether pozostaje ważnym graczem na rynku, ale konkurencja nie śpi. Czas pokaże, jakie przyszłe wydarzenia będą kształtować krajobraz tego fascynującego świata.

Photo by DrawKit Illustrations on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *