Premier Indii wzywa do globalnych regulacji kryptowalut na szczycie G20

Indie, mimo wewnętrznych wyzwań regulacyjnych, od lat optują za międzynarodowym porozumieniem dotyczącym kryptowalut. Premier Narendra Modi podczas dorocznego szczytu G20 podnosi temat globalnej współpracy w kwestii regulacji krypto.

Indyjski premier Narendra Modi stał się orędownikiem globalnej współpracy w zakresie tworzenia regulacji dotyczących kryptowalut podczas dorocznego szczytu Grupy G20. Jako obecny przewodniczący G20, Indie podjęły się zadania promowania kompleksowego, globalnego podejścia do regulacji w obszarze kryptowalut.

Grupa G20 skupia 19 krajów oraz Unię Europejską, reprezentując najważniejsze gospodarki świata – zarówno rozwinięte, jak i wschodzące. Odgrywa kluczową rolę w międzynarodowej współpracy gospodarczej, mając decydujący wpływ na kształtowanie globalnych rozwiązań i zarządzanie w ważnych kwestiach gospodarczych.

W rozmowie z lokalnym dziennikiem, premier Modi podkreślił rolę nowych technologii, takich jak blockchain i kryptowaluty. Zaznaczył, że charakter tych innowacyjnych technologii ma wpływ o zasięgu globalnym. Z tego powodu zasady, regulacje oraz ramy prawne nie powinny być domeną jednego kraju czy wybranej grupy państw.

Jako przykład Modi przytoczył branżę lotniczą. Podobnie jak ogólne zasady i regulacje dotyczące kontroli ruchu lotniczego czy bezpieczeństwa w powietrzu, technologie wschodzące, takie jak kryptowaluty, powinny być regulowane na skalę globalną. Dodał również, że Indie aktywnie uczestniczą w dyskusji na temat regulacji kryptowalut:

„Przewodnictwo Indii w G20 poszerzyło dyskusję na temat krypto, uwzględniając nie tylko stabilność finansową, ale także jej szersze makroekonomiczne implikacje, zwłaszcza dla rynków wschodzących i rozwijających się gospodarek. Podczas naszego przewodnictwa odbyły się również liczne seminaria i dyskusje, które pogłębiły zrozumienie aktywów krypto”.

1 sierpnia Indie opublikowały oficjalne stanowisko, które zawierało ich spostrzeżenia na temat globalnego podejścia do kryptowalut. Propozycje były zgodne z wytycznymi przygotowanymi przez Radę Stabilności Finansowej, Grupę Roboczą ds. Działań Finansowych oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Notatka zawierała także dodatkowe sugestie skierowane do gospodarek rozwijających się.

Indie od pewnego czasu zabiegają o globalne ramy regulacyjne dla kryptowalut, mimo że ich własny system regulacji krypto pozostaje niejasny i obarczony wieloma trudnościami. W 2022 roku kraj nałożył 30% podatek od zysków z kryptowalut, co spowodowało masowy exodus początkujących firm krypto oraz znaczący spadek aktywności handlowej w tym sektorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *