Za kulisami Ethereum: Jak zespół specjalistów od cyberbezpieczeństwa chroni wartość $212 miliardów

Ethereum, największa na świecie platforma blockchain dla smart-kontraktów, nieustannie rozwija się i przyciąga uwagę inwestorów na całym świecie. Ale za jej sukcesem stoi nie tylko zaawansowana technologia, ale również zespół specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, którzy każdego dnia pracują nad ochroną tej sieci. Jak wygląda ich praca i jakie techniki stosują, by zapewnić bezpieczeństwo Ethereum?

Kiedy mówimy o Ethereum, myślimy głównie o inwestycjach, smart-kontraktach i technologii blockchain. Ale czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek nad tym, jak ta globalna sieć jest chroniona przed zagrożeniami?

David Theodore, badacz bezpieczeństwa w Fundacji Ethereum, zaczyna swój dzień od sprawdzenia, czy w sieci Ethereum nie doszło do żadnych awarii. Jego zadanie? Próbowanie „złamania” systemu. Jak mówi: „Naszym celem jest zniszczenie rzeczy zanim ktokolwiek inny to zrobi, tak aby nic więcej nie pozostało do zniszczenia”. Jego zespół składa się z około 10 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy pełnią rolę strażników tej szybko rozwijającej się sieci.

Fundacja Ethereum, założona przez słynnego twórcę blockchaina, Vitalika Buterina, ma na celu wspieranie rozwoju sieci. Większość z jej około 150 członków skupia się na ciągłym doskonaleniu programowania, inicjatywach wzrostowych i sponsorowaniu konferencji dla programistów. Jednak w środowisku krypto, gdzie nowe protokoły i aplikacje często okazują się podatne na kosztowne ataki, rola zespołu badawczego jest kluczowa.

Drużyna skupia ludzi o różnym doświadczeniu – wielu z nich posiada stopnie naukowe z informatyki, ale mają także doświadczenie w odpieraniu ataków i kryptografii. Jedną z technik, jaką stosują do ochrony blockchaina, jest „fuzzing”. Polega ona na wprowadzaniu nieprawidłowych danych wejściowych do węzłów sieci, aby wykryć błędy lub podatności w oprogramowaniu. Idea jest prosta: sprawdzić, czy system reaguje negatywnie na te dane. „Zawsze używamy techniki fuzzing. Mamy wielkie superkomputery pracujące non-stop”, mówi Theodore.

Dzień z życia badacza bezpieczeństwa Ethereum jest pełen niespodzianek. Theodore, mający swoją bazę w Austin w Teksasie, czasem przenosi swoje biuro na koła – do przyczepy Airstream. Dzięki temu może pracować nawet w najbardziej odległych miejscach, korzystając z satelitarnego internetu od Elona Muska.

W 2022 roku Theodore pracował z przyczepy w Colorado, podczas gdy deweloperzy Ethereum zmierzali ku ważnemu etapowi rozwoju sieci – przejściu na bardziej energooszczędny system „proof-of-stake” z systemu „proof-of-work”, używanego przez Bitcoin.

Ethereum, słynące z możliwości programowania i obsługi zdecentralizowanych aplikacji, gwałtownie się rozrasta. Teraz stanowi podstawę dla wielu innych blockchainów, takich jak Arbitrum czy Optimism. A wraz z tym wzrostem rośnie również wartość przechowywana w sieci – obecnie kapitalizacja rynkowa Ethereum wynosi około 212 miliardów dolarów.

W świecie, gdzie bezpieczeństwo staje się kluczem do zaufania w technologii, rola specjalistów takich jak Theodore staje się nieoceniona. Jak sam mówi: „Jesteśmy kluczowi. Jeśli mówisz o bezpieczeństwie w przestrzeni blockchain, Ethereum jest tym, co ma największe znaczenie”.

Photo by Shubham Dhage on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *