Tajemnica twórcy Bitcoina: Czy Hal Finney i Satoshi Nakamoto to ta sama osoba?

Choć tajemnica osoby czy osób stojących za pseudonimem Satoshi Nakamoto, twórcą Bitcoina, nie została do tej pory rozwikłana, nowe dowody rzucają światło na jedną z najpopularniejszych teorii. Czy Hal Finney, pionier kryptowalut, mógł być osobą odpowiedzialną za narodziny Bitcoina?

Od lat krążyły spekulacje, że to zmarły Hal Finney, komputerowy naukowiec, był twórcą Bitcoina. Był on pierwszą osobą poza Satoshi, która pobrała i uruchomiła oprogramowanie Bitcoina oraz pierwszym odbiorcą Bitcoina. Do końca swojego życia w 2014 roku Finney zaprzeczał jednak tej teorii.

Jameson Lopp, znany jako cypherpunk oraz współzałożyciel firmy zajmującej się bezpieczeństwem Bitcoina o nazwie Casa, również kwestionuje tę hipotezę. Ostatnio przedstawił nowe dowody, które jeszcze bardziej podważają tę teorię.

Kluczem do zrozumienia jest wyścig na 10 mil w Santa Barbara w Kalifornii, który odbył się w sobotę 18 kwietnia 2009 roku. Według danych z tego wydarzenia, Finney był jednym z uczestników biegu, który rozpoczął się o 8:00 czasu standardowego Pacyfiku i zakończył się 78 minut później. Dokładnie w tym samym czasie miała miejsce wymiana maili między Satoshi a jednym z pierwszych programistów Bitcoina, Mike’em Hearnem. „Na podstawie wszystkich tych danych możemy stwierdzić, że Satoshi wysłał maila do Mike’a o 9:16 rano, czyli dwa minuty przed przekroczeniem przez Hala linii mety”, zauważa Lopp.

Lopp podkreśla także dane transakcyjne, które dodatkowo wspierają jego tezę. Nakamoto wysłał Hearnowi 32,5 BTC w jednej transakcji. Lopp wskazuje na tę transakcję, która miała miejsce w bloku 11,408, wydobywanym o 8:55 rano — 55 minut po rozpoczęciu biegu przez Finneya.

Analiza wykazała również, że Satoshi pracował nad kodem i publikował posty na różnych forach w czasie, gdy Hal Finney zmagał się z ALS, co wpłynęło na jego zdolność pisania na klawiaturze.

Lopp przyznaje jednak, że mogą pojawić się zastrzeżenia do przedstawionych dowodów. Finney mógł przecież zaprogramować maile i transakcje z wyprzedzeniem, a Satoshi Nakamoto może być zbiorczym pseudonimem kilku osób.

Analityk uważa jednak, że za stworzeniem Bitcoina stoi jeden deweloper: „Przez cały czas badań nad Satoshi nie natrafiłem na dowody sugerujące, że był to zespół”, twierdzi.

Czy kiedykolwiek poznamy prawdę, kto był pionierem kryptowalut? Hal Finney zmarł w sierpniu 2014 roku w wyniku powikłań związanych z ALS. Zagadka do dziś nie została rozwikłana.

Photo by Tiberiu Popa on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *