Źródłem narodzin kryptowalut była wizja zrodzona w głowach idealistów. Dynamiczne zmiany wartości oraz drastyczne wahania kursu kryptowalut przyciągają spekulantów i inwestorów, liczących na imponujące zyski. Od pewnego czasu dostępna jest dodatkowa forma zarobku: staking, potocznie nazywany „stakowaniem”.
Staking polegający na zablokowaniu określonej ilości waluty jest metodą umożliwiającą weryfikację bloków. W odróżnieniu od kopania kryptowalut nie wymaga znacznych inwestycji w drogi sprzęt i zużycie energii.
Z punktu widzenia inwestora, najłatwiej jest przedstawić stakowanie jako rodzaj depozytu. Tym, co odróżnia go, jest fakt, że zysk nie jest kalkulowany w tradycyjnej walucie, ale w tej kryptowalucie, którą stakujemy. Można powiedzieć, że stakowanie jest odmiennym podejściem do kopania kryptowalut. Wymaga przelania tokenów do dedykowanego cyfrowego portfela, który umożliwia potwierdzenie transakcji.
Na początku, stakowanie wymagało specyficznego wkładu oraz solidnej wiedzy. Obecnie, stakować można również za pośrednictwem giełd kryptowalutowych. Mimo, że można porównać stakowanie – blokowanie kryptowaluty – do blokowania tradycyjnej waluty na lokacie bankowej, nie można porównać ich zysków. Niestety, obecnie rządy drukują pieniądze w zawrotnym tempie. Dlatego, jeżeli bank w ogóle oferuje lokaty, zazwyczaj proponuje niewielki procent rocznego zysku. Tymczasem, na kryptowalutach zysk może wahać się od ułamka aż do kilkudziesięciu procent. (Rzeczywisty końcowy zysk będzie zależał od kursu waluty).
Renomowane giełdy kryptowalut (w tym Binance, Kraken, Coinbase i inne – www.stakingrewards.com/exchanges) oferują stakowanie różnych walut na różne sposoby – podobnie jak banki proponują lokaty. Można więc zdecydować się na depozyt… czyli staking na określony czas lub na czas nieokreślony, który można przerwać w dowolnym momencie. Można stakować kryptowaluty, ale także waluty stabilne (USDT), a w niektórych przypadkach nawet tradycyjne waluty. Istnieje również możliwość stakowania kryptowaluty bezpośrednio z pewnych cyfrowych portfeli lub za pośrednictwem innych usługodawców.
Każda opcja ma swoje zalety i wady – wybór zależeć będzie zarówno od wiedzy inwestora, jak i od stopnia zaufania, jakim posiadacz waluty obdarza konkretne rozwiązania.