DeFi, czyli finanse bez bankowości

DeFi stanowił hitowy trend w świecie kryptowalut na przełomie 2020/2021. Najnowszy zjawiska są zazwyczaj słabo zrozumiałe. Wyjaśniamy, czym właściwie jest DeFi.

DeFi, czyli Decentralized Finance, to w najprostszym tłumaczeniu zdecentralizowane finanse. Oznacza to system walutowy i platformy świadczące usługi finansowe, realizowane bezpośrednio między użytkownikami. DeFi nie podlegają nadzorowi instytucji krajowych ani międzynarodowych i nie wymagają pośrednictwa takich instytucji jak banki czy giełdy. Przy wykorzystaniu DeFi można np. wziąć udział w systemie pożyczek: zaciągnąć je lub udzielić. Ponieważ z transakcji jest wykluczony pośrednik, to znaczy bank, wraz z jego analitykami, marketerami, księgowymi, specjalistami od reklam i sprzedawcami, strona zaciągająca pożyczkę może zrobić to taniej niż przy użyciu tradycyjnego kredytu, a udzielająca pożyczki – może na niej zarobić więcej niż na depozycie bankowym. Rolę banku pełnią tzw. smart contracts (inteligentne umowy). Możemy stwierdzić, że to aplikacje samoobsługowe: zamiast banku mamy kod, który definiuje warunki i monitoruje parametry bez interwencji człowieka.

Transakcje DeFi są rejestrowane na blockchainie, który jest dostępny dla każdego użytkownika. Oczywiście, nie znajdują się tam dane osobiste, ale jedynie adres portfela kryptowalutowego, suma i czas realizacji operacji finansowej.

Warto jednak zaznaczyć, że w systemie DeFi obowiązek nie leży na instytucji bankowej czy biurze maklerskim, ale jest po stronie użytkowników. W przypadku pomyłki czy utraty funduszy, użytkownik nie może zwrócić się o pomoc do żadnej wyższej instytucji.

Bez wątpienia, kryptowaluty DeFi były najjaśniejszymi punktami na rynku w 2020 roku. Chainlink, Uniswap, Aave, Synthetix to tylko szczyt listy. Projekty DeFi także rozpoczęły 2021 rok bardzo obiecująco. Jeżeli w kolejnych latach idea zdecentralizowanych finansów stanie się tak powszechna, jak oczekują jej twórcy, możliwe, że staniemy się świadkami rewolucji, jakiej światowy system finansowy jeszcze nie doświadczył.

Zachęcamy do przyjrzenia się wzrostowi wartości monet związanych z DeFi pod adresem coinmarketcap.com/defi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *