Schodami do nieba. Bitcoin wartościowszy od srebra

Coinnector_Silver

W ostatnich tygodniach, świat finansów obiegła wiadomość, która dla wielu była niczym błyskawica z jasnego nieba: Bitcoin osiągnęła wartość rynkową przewyższającą łączną wartość całego światowego rynku srebra. To wydarzenie, zaskakujące dla niektórych, dla innych stanowiło długo oczekiwaną potwierdzenie, że wirtualne waluty są już nieodłącznym elementem globalnego ekosystemu finansowego.

Nie tak dawno temu, pojęcie kryptowalut było dla większości ludzi niezrozumiałym i nieco egzotycznym zagadnieniem, kojarzącym się z cyberprzestępczością czy spekulacyjnymi bańkami cenowymi. Dziś jednak sytuacja wygląda diametralnie inaczej. Bitcoin, pionier w świecie wirtualnych walut, zdobywa coraz to nowe szczyty, nie tylko w kontekście wartości, ale i uznania w świecie finansów.

11 marca 2024 roku, cena Bitcoina osiągnęła poziom 72 372 dolarów za monetę, ustanawiając nowy rekord ceny w swojej historii. Ten niebywały wzrost sprawił, że Bitcoin stał się ósmym co do wielkości aktywem na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając wartość całkowitą rynku srebra.

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi obecnie około 1,41 biliona dolarów, co nieznacznie przewyższa wartość rynku srebra, oszacowaną na 1,38 biliona dolarów. W ostatnich latach, Bitcoin systematycznie przewyższał kapitalizacje rynkowe wiodących globalnych podmiotów, takich jak TSMC, Berkshire Hathaway czy Meta (dawniej znana jako Facebook).

Mimo tego spektakularnego sukcesu, przed Bitcoinem wciąż długa droga do dorównania złotu, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 14,7 biliona dolarów. Aktualnie, Bitcoin stanowi 9,59% całkowitej wartości rynkowej złota. Lider wśród walut cyfrowych zbliża się jednak do kapitalizacji takich gigantów jak Microsoft (2,99 biliona dolarów) i Apple (2,67 biliona dolarów).

W listopadzie 2021 roku, gdy Bitcoin osiągnął poprzedni rekordowy poziom, był ósmym największym aktywem na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, ale wtedy nie udało mu się przewyższyć rynku srebra. Ponadto, kapitalizacja rynkowa złota była wówczas znacznie niższa, osiągając poziom 11,6 biliona dolarów w porównaniu do obecnych 14,7 biliona.

Co ciekawe, spośród dziesięciu największych aktywów, z wyjątkiem złota i srebra, Bitcoin wyróżnia się jako jedyny element, który nie posiada struktury korporacyjnej, nie jest kontrolowany przez żadną radę zarządzającą, wolny od kontroli zewnętrznych podmiotów, nie otrzymując przy tym wsparcia rządowego.

Przyszłość Bitcoina wciąż jest przedmiotem spekulacji, jednak jego zdolność do przewyższania wartości tradycyjnych aktywów i wchodzenia w skład elitarnej grupy największych światowych aktywów, potwierdza nie tylko jego siłę i odporność, ale także rosnącą akceptację kryptowalut jako pełnoprawnego komponentu globalnego systemu finansowego.

Photo by Scottsdale Mint on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *