Renesans idei Cypherpunk w Ethereum – wizja Vitalika Buterina na koniec 2023 roku

Ethereum, drugi co do wielkości aktyw kryptowalutowy na świecie, jest na ustach wszystkich. Ale co stoi za jego ostatnimi sukcesami i wizjami na przyszłość? Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat powrotu sieci do jej korzeni cypherpunkowych. Jego wpis z końca roku zarysowuje kluczowe wartości Ethereum i wytycza nową ścieżkę dla tej technologii.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, niedawno podzielił się swoją refleksją dotyczącą przyszłości tej sieci. W swoim wpisie blogowym z 28 grudnia akcentował konieczność powrotu Ethereum do jego cypherpunkowych korzeni. Termin „cypherpunk” odnosi się do ruchu promującego wykorzystanie technologii w celu zapewnienia prywatności i społecznych zmian, chroniąc jednocześnie przed uciskiem ze strony państwa czy korporacji.

Wczesna wizja Ethereum, podobnie jak Bitcoina, była głęboko idealistyczna. Miała na celu budowę otwartego, zdecentralizowanego internetu i gospodarki, odpornej na cenzurę. Jednak z biegiem czasu, jak zauważa Buterin, pierwotna wizja została nieco przyćmiona przez wzrost opłat transakcyjnych i dominację aplikacji skoncentrowanych na płatnościach i spekulacjach. Kultura zaczęła skłaniać się ku hazardowi.

Mimo to 2023 rok przynosi oznaki odrodzenia tej kultury, dzięki redukcji opłat transakcyjnych za pomocą technologii rollups, postępom w technologii prywatności, takiej jak dowody zerowej wiedzy (zk-proofs) oraz chęci wyjścia poza nadmierną finansjalizację. Buterin uważa, że Ethereum może stać się miejscem testowania innowacji w zakresie otwartości i zdecentralizowanego bezpieczeństwa, takich jak portfele z odzyskiwaniem społecznościowym, rynki prognoz i kwadratowe głosowanie.

Buterin podkreśla, że przyszły technologiczny stos Web3 powinien zawierać zdecentralizowane odpowiedniki DNS, e-maila, płatności, tożsamości, publikowania i zarządzania, które będą ze sobą współpracować, unikając centralnych punktów kontroli.

Ethereum nie tylko rośnie w siłę jako standard przemysłowy dla inteligentnych kontraktów, ale jego wartość również wzrosła dwukrotnie od początku roku. Cena ETH osiągnęła w 2023 roku rekordowe poziomy, docierając do $2,430. Buterin zwraca uwagę, że wiele osób przybywa do świata krypto z myślą o szybkim wzbogaceniu. Ostatecznie stają się zwolennikami decentralizacji, gdy tylko zrozumieją potencjał tej technologii.

Ethereum stoi na progu nowej ery, w której ideały cypherpunkowych korzeni mogą znów zacząć kształtować przyszłość cyfrowego świata. To nie tylko kwestia ekonomii, ale również wartości, które mogą definiować przyszłe pokolenia internetu i finansów.

Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *