Krypto ponownie na szczycie – między wzrostem wartości a walką z regulacjami

W ostatnich miesiącach kryptowaluty ponownie stały się gorącym tematem w świecie finansów. Jednak ich powrót na szczyt nie jest wyłącznie efektem wzrostu cen, ale również rosnącej liczby działań prawnych wobec firm związanych z krypto przez amerykańskich regulatorów. Ostatni raport Komisji Handlu Towarami Terminowymi (CFTC) ujawnia, że zarzuty związane z kryptowalutami stanowiły ponad połowę wszystkich działań egzekucyjnych agencji w tym roku.

Rok 2023 przyniósł kryptowalutom ponowne zainteresowanie, aczkolwiek nie z powodów, które wielu by oczekiwało. Obok rekordowych wzrostów cen uwagę przyciągają działania prawne wobec kluczowych graczy rynku.

Komisja Handlu Towarami Terminowymi (CFTC) w swoim raporcie z 2023 roku stwierdziła, że podjęła 47 działań związanych z cyfrowymi aktywami, co stanowiło ponad 49% wszystkich działań w tym okresie. Łącznie, działania agencji wygenerowały kary na sumę 4,3 miliarda dolarów w postaci kar, restytucji i odzyskanych środków.

Wśród najważniejszych działań CFTC znalazły się zarzuty przeciwko FTX, Alameda Research i ich kierownictwu w grudniu zeszłego roku. Sam Bankman-Fried, szef upadłego imperium kryptowalutowego, został uznany za winnego siedmiu zarzutów spisku i oszustwa, grozi mu do 115 lat więzienia.

Inną sprawą były zarzuty przeciwko Binance i jego założycielowi, Changpeng Zhao, w marcu za nielegalne działania na rynku pochodnych kryptowalut i świadome omijanie regulacji CFTC. Sprawa wciąż trwa, a Binance dąży do jej oddalenia z powodu nieuzasadnionych twierdzeń.

CFTC nałożyła również rekordową karę cywilną w wysokości 1,7 miliarda dolarów na południowoafrykańskiego wykonawcę krypto, Corneliusa Johannesa Steynberga, za oszustwo w ramach międzynarodowego schematu marketingu wielopoziomowego.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), siostrzana agencja rynku finansowego USA, również przeprowadziła ponad 50 oddzielnych działań egzekucyjnych przeciwko firmom kryptowalutowym w tym roku, w tym przeciwko FTX, Binance, a także Coinbase.

Choć kryptowaluty znów znalazły się w centrum uwagi, to jednak ich obecny wzrost wartości jest przyćmiony przez rosnącą liczbę działań prawnych. To pokazuje, że rynek kryptowalut dojrzewa, ale jednocześnie musi zmierzyć się z rosnącymi wyzwaniami regulacyjnymi.

W obliczu tych wyzwań, przyszłość kryptowalut wydaje się być niepewna, ale jedno jest pewne: kryptowaluty już na stałe wpisały się w krajobraz finansowy, a ich rola będzie tylko rosnąć, zarówno pod względem możliwości, jak i wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *