Giełda Papierów Wartościowych w Londynie tworzy platformę handlu tradycyjnymi aktywami opartą na blockchainie

Giełda Papierów Wartościowych w Londynie (LSE) z wielkim rozmachem angażuje się w rewolucję technologiczną. Według doniesień, grupa planuje utworzenie platformy bazującej na technologii blockchain, dedykowanej tradycyjnym aktywom finansowym. Co stoi za tą ambitną inicjatywą?

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia blockchain przestaje być kojarzona jedynie z kryptowalutami, coraz więcej sektorów dostrzega jej potencjał. Jednym z takich sektorów jest świat tradycyjnego handlu aktywami.

Grupa LSE, od ponad roku analizując możliwości, jakie niesie za sobą blockchain, podjęła decyzję o wprowadzeniu tej technologii w praktykę handlu tradycyjnymi aktywami. Jak zaznaczył Murray Roos, dyrektor ds. rynków kapitałowych w LSE Group, firma nie zamierza tworzyć niczego wokół kryptowalut. Jej celem jest wykorzystanie technologii blockchain do zwiększenia efektywności zakupu, sprzedaży i przechowywania tradycyjnych aktywów.

Roos podkreślił, że ambicją LSE jest stworzenie procesu, który dzięki cyfrowej technologii będzie bardziej płynny, przejrzysty, tańszy i skuteczniejszy. Co więcej, wszystkie działania w ramach tej platformy będą podlegały regulacjom.

Nie jest to jednak spontaniczna decyzja. LSE czekała, aż technologia blockchain będzie na tyle zaawansowana, a inwestorzy gotowi na jej wdrożenie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, LSE stanie się pierwszą dużą światową giełdą, oferującą całkowicie oparte na blockchainie ekosystemy dla inwestorów.

Ale LSE nie jest jedynym tradycyjnym podmiotem finansowym, który otwiera się na technologię blockchain. SWIFT, globalna sieć komunikatów bankowych, niedawno podzieliła się raportem na temat możliwości połączenia się z blockchainami w celu rozwiązania problemu interoperacyjności między różnymi sieciami blockchain.

Warto również zaznaczyć, że nie tylko finansjery dostrzegają potencjał blockchaina. Niemieckie linie lotnicze Lufthansa uruchomiły program lojalnościowy oparty na tokenach NFT (nonfungible tokens) w sieci Polygon. Uczestnicy programu będą mieli szansę na zdobycie nagród, takich jak dostęp do saloników czy ulepszenia lotu.

Technologia blockchain wkracza na kolejne obszary naszego życia, demonstrując swoją wszechstronność. Z czasem zapewne kolejne branże dostrzegą jej potencjał i zastosują w swoich działaniach.

Photo by Jude Arubi on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *