Ethereum: wzrost cen przed aktualizacjami Shanghai i Capella.

Ethereum (ETH) osiągnęło wartość 1 900 dolarów po raz pierwszy od ponad siedmiu miesięcy, tydzień przed wprowadzeniem możliwości wypłaty stakowanych tokenów w ramach kolejnej dużej aktualizacji dla tej drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej.

Wcześniejszy, siedmiomiesięczny szczyt ETH przypadł na 16 sierpnia 2022 roku, kiedy to doszło do szerszej wyprzedaży na rynku krypto, gdy Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podnosiła stopę funduszy federalnych, aby zwalczyć inflację.

Nadchodzący hard fork Ethereum o nazwie Shanghai, zaplanowany na 12 kwietnia, wprowadzi Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4895, umożliwiając wypłatę stakowanego ETH z Beacon Chain, oraz inne propozycje mające na celu zwiększenie prędkości transakcji i obniżenie kosztów.

Shanghai to nazwa forków na warstwie wykonawczej klienta, a Capella to nazwa uaktualnienia na warstwie konsensusu klienta, które ma zostać wykonane zaraz po Shanghai 12 kwietnia. Warstwa wykonawcza zawiera wszystkie smartkontrakty i zasady protokołu, natomiast warstwa konsensusu gwarantuje przestrzeganie tych zasad przez wszystkich walidatorów sieci.

Warto zauważyć, że po wykonaniu Merge 15 września 2022 r., cena ETH spadła o prawie 25% w ciągu jednego tygodnia.

Mimo że niektórzy analitycy i handlowcy sugerują, że odblokowanie stakowanego Etheru spowoduje presję na sprzedaż, to co nastąpi po aktualizacjach Shanghai i Capella pozostaje niewiadomą.

Wprowadzone zmiany w sieci Ethereum mogą wpłynąć na wartość i funkcjonowanie kryptowalut, dlatego warto śledzić rozwój sytuacji oraz zmiany cen na rynku kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *