Bezpieczny i niezawodny: Nowy portfel Bitkey od Jacka Dorsey’a zmienia zasady gry

W świecie kryptowalut, gdzie bezpieczeństwo i kontrola nad własnymi środkami są kluczowe, Jack Dorsey, założyciel X (dawniej Twitter), wprowadza nowatorski produkt – portfel Bitkey. Jest to inicjatywa mająca na celu zachęcenie użytkowników Bitcoin do przejęcia pełnej kontroli nad swoimi cyfrowymi zasobami.

Bitkey, oferowany po cenie 150 dolarów, jest dostępny w dziewięćdziesięciu pięciu krajach na sześciu kontynentach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Chile, Salwadorze i wielu innych. Kluczowym elementem produktu jest mobilna aplikacja, umożliwiająca zarządzanie funduszami, oraz urządzenie sprzętowe zabezpieczone biometrycznie, służące do przechowywania klucza prywatnego.

Portfel Bitkey działa na zasadzie wielopodpisowej, co oznacza, że przeniesienie środków wymaga zgody dwóch z trzech posiadaczy kluczy: urządzenia sprzętowego, telefonu użytkownika oraz samej firmy Block. Taki model bezpieczeństwa ma chronić użytkowników na wypadek utraty jednego lub obu kluczy.

Na przykład, jeśli użytkownik zgubi lub zastąpi swój telefon, może skorzystać z usługi kopii zapasowej w chmurze Bitkey, aby odzyskać klucz mobilny. Kopie zapasowe przechowywane w chmurze Bitkey są szyfrowane i mogą być odszyfrowane tylko przy użyciu klucza przechowywanego wyłącznie w urządzeniu sprzętowym klienta.

Alternatywnie, w przypadku utraty portfela sprzętowego, klient może uruchomić wbudowany proces odzyskiwania środków w swojej aplikacji. Po okresie oczekiwania związanym z bezpieczeństwem, Bitkey wyśle użytkownikowi nowe urządzenie i wspomoże w transferze starych środków na nowe klucze.
Nawet w sytuacji, gdy użytkownik straci zarówno portfel sprzętowy, jak i telefon, może skorzystać z wcześniej ustalonych „zaufanych kontaktów”, które pomogą zweryfikować jego tożsamość wobec Bitkey, umożliwiając odzyskanie zarówno klucza mobilnego, jak i sprzętowego.

Lindsey Grossman, kierownik działu biznesowego Bitkey, podkreśla, że portfel został zaprojektowany tak, aby ludzie czuli się bezpieczniej, przechowując swoje klucze samodzielnie, i byli bardziej skłonni do wycofania swoich środków z scentralizowanych giełd. „Ludzie często czuli się zakładnikami sytuacji: zaniepokojeni brakiem kontroli, jaką mogą doświadczać na platformach kuratorskich lub giełdach, a jednocześnie zaniepokojeni nieprzebaczającymi doświadczeniami produktowymi, jakie oferowały dotychczas dostępne portfele do samodzielnej kustodii,” wyjaśnia Grossman.

Dorsey wielokrotnie wspierał inicjatywy związane z Bitcoinem, promując decentralizację i bezpieczeństwo w całym ekosystemie. W zeszłym miesiącu przewodził zbiórce 6 milionów dolarów na rzecz basenu wydobywczego Bitcoin, OCEAN.

W kontekście stale rozwijającego się świata kryptowalut, Bitkey staje się ważnym krokiem w kierunku większej niezależności i bezpieczeństwa użytkowników, umożliwiając im pełną kontrolę nad własnymi środkami w bezprecedensowy jak dotąd sposób.

fot. Bitkey

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *