Kiedy FTX, jedna z czołowych giełd kryptowalutowych, upadła, świat kryptowalut zatrzymał się w szoku. Teraz kolejne rozdziały tego dramatu wychodzą na światło dzienne.
Dłużnicy bankrutującej giełdy kryptowalutowej FTX podjęli działania prawne przeciwko rodzicom założyciela FTX, Sama „SBF” Bankmana-Frieda. Zarzucają im, że przywłaszczyli sobie miliony dolarów poprzez udział w działalności giełdy. Prawnicy reprezentujący dłużników FTX, korzystając z usług renomowanej kancelarii Sullivan & Cromwell, wnieśli 18 września pozew przeciwko rodzicom SBF, Josephowi Bankmanowi i Barbarze Fried.
Skarżący twierdzą, że Bankman i Fried wykorzystali swój dostęp i wpływy w imperium FTX, wzbogacając się kosztem dłużników w majątku upadłościowym FTX. Według dłużników rodzice SBF byli „mocno zaangażowani” w biznes FTX od początku do końca, wbrew temu, co twierdził SBF.
Już w 2018 roku Bankman opisywał Alameda jako „biznes rodzinny” – termin, który wielokrotnie używał w odniesieniu do Grupy FTX. Nawet kiedy FTX zaczęła pogrążać się w niewypłacalności, Bankman i Fried czerpali z tego biznesu duże zyski.
Według skarżących, ojciec SBF, profesor Stanford Law School, miał szerokie uprawnienia do podejmowania decyzji dla Grupy FTX jako jej de facto „oficer”. Bankman zajmował także stanowiska kierownicze w zespole zarządzającym Grupy FTX.
Matka SBF, również profesorka Stanford Law School, była aktywnie zaangażowana w polityczne donacje FTX. Według zarzutów Fried była „najbardziej wpływowym doradcą” w zakresie politycznych wpłat Grupy FTX, wielokrotnie namawiając FTX na milionowe donacje na rzecz Mind the Gap (MTG), komitetu politycznego, który współzałożyła.
Według pozwu Bankman i Fried uzyskali znaczące, niezarobione korzyści ze swojego udziału w Grupie FTX, w tym 10 milionów dolarów w gotówce oraz luksusową nieruchomość na Bahamach o wartości 16,4 miliona dolarów. Bankman również przekierowywał środki Grupy FTX na pokrycie kosztów, w tym prywatnie czarterowane samoloty i pobyty w hotelach za 1 200 dolarów za noc.
Bankman i Fried, wykorzystując środki Grupy FTX dla własnych korzyści, albo wiedzieli, albo ignorowali sygnały ostrzegawcze wskazujące, że ich syn organizuje oszukańczy schemat, by promować ich osobiste i charytatywne zainteresowania kosztem dłużników, twierdzą skarżący.
Bankman i Fried odpowiedzieli na te zarzuty poprzez swoich prawników, Sean’a Heckera i Michael’a Tremonte. Opisali pozew jako próbę „podważenia procesu sądowego tuż przed rozpoczęciem procesu ich dziecka”.
Jak wcześniej informowano, rodzice Bankmana-Frieda zaczęli napotykać problemy zawodowe w Stanford Law School tuż po upadku FTX. Pod koniec 2022 roku donoszono także, że rodzice SBF powiedzieli przyjaciołom, że koszty prawne ich syna prawdopodobnie doprowadzą ich do ruiny finansowej.
Kiedyś wiodąca giełda kryptowalutowa, FTX przestała działać i złożyła wniosek o upadłość w połowie listopada 2022 roku. Założyciel i były CEO FTX, SBF, został aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w 13 punktach, w tym oszustwo, pranie pieniędzy i przekupywania urzędników. Pierwszy z dwóch procesów SBF rozpocznie się 3 października, gdzie stawi czoła siedmiu zarzutom związanym z oszukańczymi działaniami dotyczącymi środków użytkowników w FTX i Alameda Research.
Skandal wokół upadku FTX wciąż narasta, a świat kryptowalut obserwuje z napięciem kolejne wydarzenia w tej sprawie. Biorąc pod uwagę zarzuty, którym będą musieli stawić czoła rodzice SBF, wielu zastanawia się, jakie jeszcze tajemnice ukrywa upadek FTX. Jedno jest pewne: branża kryptowalutowa będzie się bacznie przyglądać temu procesowi, który może mieć daleko idące konsekwencje dla innych graczy na rynku.
Photo by Conny Schneider on Unsplash