W dynamicznie rozwijającym się świecie kryptowalut i technologii blockchain, Francja postanowiła zaznaczyć swoją obecność, otwierając pierwszy tego typu instytut badawczy. Instytut Krypto-Aktywów, zlokalizowany w centrum biznesowym Paryża, ma stanowić miejsce współpracy naukowej i rozwoju nowych idei w dziedzinie cyfrowych walut oraz technologii rozproszonego rejestru.
W obrębie La Défense, pulsującego serca biznesowego Paryża, 8 listopada zainaugurowano działalność Instytutu Krypto-Aktywów. Ten wyjątkowy ośrodek badawczy, mieszczący się w Centre Léonard de Vinci, jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem we Francji, a być może i w Europie.
Instytut ma na celu wspieranie i prowadzenie badań związanych z technologią blockchain oraz kryptowalutami. Jego rada naukowa składa się z 11 ekspertów z czołowych francuskich instytucji edukacyjnych, takich jak Narodowe Centrum Badań Naukowych czy École Polytechnique. Dodatkowo, nad pracami instytutu czuwać będzie komitet sześciu praktyków, wśród których znajdują się współzałożyciel Ledger, Nicolas Bacca, oraz założyciel Paymium, Pierre Noizat.
Dyrektor instytutu, Cyril Grunspan, podkreśla, że głównym celem instytucji nie jest lobbing, lecz stworzenie platformy do dyskusji na temat kryptoaktywów. Edukacja i wymiana wiedzy stanowią kluczowe priorytety.
Otwarcie Instytutu uświetniły dwa wykłady: historyk Jacques Favier opowiadał o historii walut aż do powstania Bitcoina, natomiast kryptograf David Pointcheval podzielił się swoimi przemyśleniami na temat dowodów zero-wiedzy i anonimowości. Instytut planuje regularnie organizować takie publiczne wydarzenia.
Francja aktywnie dąży do objęcia roli lidera w Europie w dziedzinie cyfrowej gospodarki i innowacji. We wrześniu lokalna grupa telekomunikacyjna Iliad ujawniła inwestycję w wysokości 100 milionów euro (106 milionów dolarów) na stworzenie „laboratorium doskonałości” poświęconego badaniom nad sztuczną inteligencją w Paryżu. Oprócz laboratorium, Iliad nabył również to, co określił jako „najpotężniejszy, stworzony na chmurze, superkomputer AI w Europie”.
Pomimo kryzysu rynkowego w pierwszej połowie 2023 roku, francuskie przedsiębiorstwa kryptowalutowe zdobyły 27% wszystkich nowych inwestycji w sektorze fintech. To świadczy o rosnącym znaczeniu Francji na mapie globalnego rynku kryptowalut i technologii blockchain, otwierając nowe możliwości dla inwestorów, badaczy i entuzjastów tych technologii.
Ten nowo powstały instytut w Paryżu może zatem stanowić istotny krok w kierunku kształtowania przyszłości cyfrowej gospodarki, nie tylko we Francji, ale i w całej Europie.