Bitcoin, czołowa kryptowaluta świata, w ostatnich dniach doświadczył wzrostu szacowanego współczynnika dźwigni, mimo spadku jego wartości. Takie zjawisko wskazuje na to, że inwestorzy są coraz bardziej skłonni pożyczać więcej środków do handlu tym aktywem. Czy jest to jednak oznaką pewności siebie i optymizmu, czy może ryzykownej gry?
W ostatnich dniach zauważalny był wzrost szacowanego współczynnika dźwigni Bitcoin [BTC], pomimo spadku jego ceny. Wyniki analiz przeprowadzonych przez anonimowego analityka z CryptoQuant, BQYoutube, sugerują, że traderzy coraz częściej korzystają z pożyczonych środków do handlu tym wiodącym kryptoaktywem.
Gdy współczynnik dźwigni BTC rośnie, można by to interpretować jako znak optymistycznego nastawienia traderów, którzy są przekonani o dalszym wzroście wartości Bitcoina. Niemniej jednak może to również wskazywać na większe ryzyko, ponieważ inwestorzy korzystający z wysokiej dźwigni są bardziej narażeni na likwidację w przypadku niekorzystnych ruchów rynku.
Zgodnie z obserwacjami analityka z CryptoQuant, ciągły wzrost szacowanego współczynnika dźwigni był ściśle związany z tempem wzrostu stawek finansowania i rezerw na giełdach kryptowalutowych. W chwili obecnej stawka finansowania dla Bitcoina wynosi 0,0124% – zgodnie z danymi śledzonymi przez Coinglass, odnotowano wzrost o ponad 115% od 7 października.
Mimo spadku wartości BTC w ostatnich dniach zwiększona liczba transakcji realizowanych za pośrednictwem pożyczonych środków wskazuje na wysoki poziom optymizmu wśród inwestorów, zwłaszcza tych, którzy podejmują znaczące decyzje inwestycyjne oparte na dźwigni. Wydaje się, że wielu liczy na odbicie cen i są gotowi podjąć ryzyko za wszelką cenę.
Dalsze analizy BQYoutube wskazują również, że okres, który został poddany przeglądowi, charakteryzował się niskim wolumenem obrotu na głównym rynku Bitcoin. Świadczy to o tym, że obecnie nie ma silnego, organicznego popytu na ten aktyw w obecnej cenie. Inwestorzy zainteresowani handlem bez korzystania z dźwigni rzadko się na to decydują.
Eksperci radzą ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, dopóki nie nastąpi ochłodzenie w zakresie korzystania z dźwigni oraz rezerw na giełdach.
Kolejnym aspektem podnoszącym poziom ryzyka jest wzrost zainteresowania futures i opcjami na Bitcoin. Dane pochodzące z Santiment wskazują, że otwarte zainteresowanie wynosiło 6,14 mld dolarów, odnotowując wzrost o 9% od początku października.
Choć obecny poziom otwartego zainteresowania rośnie od września 2023 roku, nie osiągnął jeszcze poziomu, który mógłby spowodować masowe likwidacje. Niemniej jednak, sytuacja może się szybko zmienić, dlatego inwestorzy powinni być przygotowani na potencjalną zmienność.
Photo by Kanchanara on Unsplash