W miarę jak rynek kryptowalut rozwija się w zawrotnym tempie, Ethereum potwierdza swoją dominującą pozycję, przyciągając znaczną większość środków inwestycyjnych. Co sprawia, że Ethereum nadal prowadzi w dziedzinie zdecentralizowanego finansowania (DeFi)? Dlaczego inwestorzy wciąż stawiają na tę konkretną kryptowalutę?
Ethereum, od dłuższego czasu rozpoznawane jako kluczowa sieć kontraktów inteligentnych, ponownie potwierdziło swoją wiodącą pozycję w ostatnim tygodniu, według informacji przekazanych przez protokół analityki blockchain 0xScope.
Podczas gdy rynek kryptowalut jest obszerny i zróżnicowany, Ethereum odgrywa kluczową rolę w dziedzinie DeFi. Działa jako główny napęd dla całkowitej wartości zablokowanej w krypto (TVL), przyciągając ponad 75% wszystkich środków wpłacanych w związku z różnorodnymi działaniami związanymi z DeFi.
Warto zauważyć, że Ethereum już teraz posiada dobrze rozwinięty ekosystem dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz inteligentnych kontraktów. Był to w rzeczywistości pierwszy protokół, który wprowadził wykorzystanie inteligentnych kontraktów.
Zgodnie z danymi DeFiLlama, w Ethereum zablokowane było ponad 22 miliardy dolarów wartości kryptowalut, co stanowi sumę większą niż kombinowana wartość środków zablokowanych w kolejnych 10 sieciach z listy.
Co więcej, Ethereum odnotowało znaczący wzrost wolumenów w zdecentralizowanych giełdach (DEX). W ciągu ostatniego tygodnia, transakcje o wartości ponad 9 miliardów dolarów zostały sfinalizowane w sieci – najwięcej od połowy czerwca.
Wzmożona aktywność w sieci Ethereum była również widoczna w gwałtownym wzroście liczby użytkowników. Średnio, około 320 tys. użytkowników korzystało z sieci w ciągu ostatnich siedmiu dni.
Równocześnie z gwałtownym napływem użytkowników liczba transakcji wzrosła, co w konsekwencji wpłynęło na wzrost opłat transakcyjnych. 25 października w sieci zebrano opłaty przekraczające 6 milionów dolarów – najwięcej od prawie dwóch miesięcy.
Czy wieloryby kryptowalutowe są bycze na ETH? Zgodnie z danymi Lookonchain, jeden z „wielorybów” pożyczył 100 Wrapped Bitcoin [WBTC] za pomocą czołowego protokołu pożyczkowego Aave [AAVE]. Następnie wymienił tę kwotę na 1526 ETH. Co więcej, wyjął 2374 ETH z giełdy kryptowalutowej Binance, a następnie zdeponował 16,313 ETH, czyli prawie 29 milionów dolarów po aktualnych cenach rynkowych, w głównych protokołach pożyczkowych, aby zarobić na odsetkach. Wskazuje to na to, że wpływowy inwestor zakłada duży wzrost wartości ETH.
Dziś druga co do wielkości kryptowaluta była wyceniana na 1821 dolarów, odnotowując tygodniowy zysk na poziomie 9,07%. Chociaż zyski te nie są tak spektakularne jak w przypadku Bitcoina [BTC], są one jednak solidnie utrzymywane przez Ethereum.
Photo by Kanchanara on Unsplash